Хміль - наша стихія (О Нас)

Пивоварна промисловість високо цінує хміль як незамінний інгредієнт пива. Ми ставимо своїми пріоритетними завданнями розширення знань про хміль, розробку нових високоефективних продуктів для наших клієнтів, поліпшення якості продукції та сервісу, а також надання кваліфікованих консультацій нашим клієнтам.
2018-06-02 21:00:00

   Пивоварна промисловість високо цінує хміль як незамінний інгредієнт пива. Ми ставимо своїми пріоритетними завданнями розширення знань про хміль, розробку нових високоефективних продуктів для наших клієнтів, поліпшення якості продукції та сервісу, а також надання кваліфікованих консультацій нашим клієнтам. Всі ми добре знаємо, що завдяки вмісту в шишках хмелю гірких речовин, ефірної олії та інших специфічних речовин він є незамінною сировиною для виробництва пива. Унікальні з'єднання хмелю, які не зустрічаються в одній рослині, надають пиву характерний гіркий смак і аромат, бере участь в освітленні і освіті піни, а також підвищує біологічну і колоїдну стійкість при зберіганні бурштинового напою. Тому можна стверджувати, що хміль є душею пива і без нього пива не буває.

   Зараз в Україні, як і в усьому світі, і міні-пивоварні і потужні гіганти-пивзаводи України, використовують в своїх технологіях різні продукти переробки хмелю. Але найбільшого поширення в усьому світі отримало виробництво і використання гранульованого хмелю, зокрема гранул тип 90, які практично за хімічним складом не відрізняється від шишок.

   Зокрема наше підприємство, ТОВ «Хміль України» яке було створено рішенням власників зробити акцент на українські сорти хмелю або вирощені на землях України, а ТОВ «Хопштайнер Україна» так і залишається переробним підприємством, чи не найкращий в Європі цех з виробництва гранул хмелю тип 90, що може переробляти 1600 тонн «зеленого золота» за сезон, тобто в три рази більше, ніж вирощує зараз вся українська галузь. Підприємство, розташоване в Житомирській області, на сучасному обладнанні німецької фірми «Пробст», може щогодини робити 500-550 кг високоякісних гранул хмелю. На підприємстві впроваджена система управління якістю, яка відповідає вимогам ISO 22000: 2005.

  Сорти хмелю діляться на три типи: тонкоароматіческіе, ароматичні та гіркі. У світовій практиці проводять більш детальний розподіл на типи сортів: тонкоароматічні, ароматичні, гірко-ароматичні або проміжні, гіркі (альфа) і супергорькіе (суперальфа). Але ця класифікація - умовна. Наразі немає в хмелярській практиці світу єдиних критеріїв визначення приналежності того чи іншого сорту до певного типу.

  Різноманітність хмелю - різноманітність пива

  Різні сорти хмелю мають своїм характерним набором ароматичних властивостей, який виділяє їх із загальної маси. Це та сама «родзинка», укладена в хмелі, яка забезпечує ідеальний баланс між смаком солоду і іншими смаковими компонентами, який і є визначальним для марки пива. ХМІЛЬ УКРАЇНИ поставляє традиційні ароматичні хмелю. Крім того, є нові сорти хмелю які ми перші в Україні вирощуємо на наших хмелеплантаціях, вони прості у використанні і володіють гнучкістю, здатної забезпечити Вам бажаний хмільний аромат.

 Найпопулярніші сорти хмелю

  Серед більш, ніж 100 різновидів даної культури є сорти хмелю для пивоваріння, які користуються заслуженою популярністю.

   Клон-18 - цей сорт хмелю володіє дуже тонким, ніжним ароматом з трав'янистими, квітковими і фруктовими нотками. Найчастіше використовується в світлих сортах пива для додання приємного благородного аромату. Застосовується в сорті пива Lager. Створено метод клонування відбору з місцевих сортопопуляцій жатецького типу. Має високі пивоварні властивості. У минулому столітті це був один з кращих в світі тонкоароматічніх сортів хмелю. В хмелі та гранулах даного сорту хороше співвідношення (більше 1) між кількістю бета кислот і альфа кислот, яке спостерігається в кращих сортах світової колекції. Поєднання такого складу гірких з'єднань і ефірного масла дає можливість отримувати пиво з відмінними смаковими якостями і ніжним хмельовим ароматом. Доцільно використовувати хміль даного сорту на кінцевому етапі охмеління сусла для забезпечення ніжного хмелевого аромату пива.

  Словянка - пиво, виготовлене з цього хмелю, характеризується тонким хмельовим ароматом і легкою ніжною гіркотою, що надає різним сортам пива неповторний вишуканий букет смаку та аромату. Придатний для всіх типів пива, але найбільш проявив себе при використанні в світлих сортах пива і пшеничних стилях, а також для поліпшення смакових якостей пива приготованого з гірких сортів хмелю для благородного ніжного чисто хмелевого аромату з трав'янистим, квітково-фруктовим відтінком і нотками нектару. Залежно від агротехнічних умов і зони вирощування зміст альфа-кислот становить 4,5-7,5%. Нехай вас не дивує великий діапазон змісту альфа-кислот. Щоб ви знали хміль Жатецький, вирощений в різних районах Чехії, має зміст альфа-кислот від 2,5 до 6%. Але виготовляються в подальшому гранули зі стабільним вмістом альфа-кислот. У сорті Слов'янка міститься велика кількість гірких речовин і найкраще співвідношення бета-кислот до альфа-кислот від 1,3 до 1,8%. Немає інформації про те, що серед зарубіжних сортів хмелю, є сорти, аналогічні Слов'янці. У всякому разі, серед німецьких, чеських, словенських, польських і американських сортів немає подібних за якістю і складом гірких речовин і ефірної олії.

   Заслуговує на особливу увагу високопродуктивний ароматичний сорт Заграва. За пивоварним властивостям його можна поставити між відомими німецькими сортами традиційних і Шпальер Селект. Це один з ароматичних сортів, який має найбільшу кількість ефірного масла з чималою кількістю Фарнезе, що вигідно відтіняє його ароматичні властивості в порівнянні з сортом традиційні. Надає даному сорту хмелю пряно - квітковий аромат з вираженим трав'янистим характером і фруктовими нотками. Унікальний характер гіркоти і смаку зобов'язаний низькому вмісту когумолона в складі альфа - кислот, що відносить його до благородних хмелю. Вважається хмелем подвійного призначення і може використовуватися як для додання гіркоти так і для додання аромату пива. Заграва - універсальний сорт хмелю в пивоварінні, продукти переробки якого широко застосовуються при варінні пива всіх традиційних типів.

  І хочеться вірити, що з кожним роком все більше буде пива, яке має ніжний хмільний аромат і пікантну м'яку гіркоту, звареного з гранул запашного хмелю сорту Клон 18 та Слов'янка, вирощеного під щедрим українським сонцем Полісся і Лісостепу. Бажаю всім Вам міцного здоров'я, добра, злагоди, процвітання пивоварної індустрії і отримувати велике задоволення від гуртки випитого пива.